Mobil Uygulama Arayüz Tasarımı

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile büyük önem kazanan mobil uygulamalar ile büyük kitlelere ulaşabilir, uygulamalarınızı Google Play Store ve iTunes aracılığı ile müşterilerinize / okuyucularınıza sunabilirsiniz.

Günümüz teknolojisi ile şahsınıza ve kurumunuza özel mobil uygulamalar ile müşterilerinize veya okuyucularınıza rahatlıkla ulaşabilir, internet sitenizi mobil uygulamanız ile destekleyebilir veya tamamen yeni bir fikir ile mobil uygulamanızı hayata geçirebilirsiniz.

Günlük hayatımızda çok kez kullandığımız mobil uygulamalar, hayatımızı bir çok yönden kolaylaştırıyor. Mobil uygulama geliştirme, planlı ve titizlikle yapılan bir çalışmadır.

Uygulamayı kullanacak kişileri tanımlamak ve bu tanımlamalara göre kullanıcı deneyimi haritasını ve bilgi mimarisini hazırlamak öncelikli olarak gereklidir. Bütün bu çalışmalar, doğru modellemeyi ve arayüz tasarımını yapmaya yönelik temel adımlardır. Kullanıcıların alışkanlık, hareket ve geçmiş deneyimlerinin göz önüne alınması, uygulamanın çalışması sırasında oluşabilecek sorunların baştan engellenmesini sağlar.

UX Design Nedir ?
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı bir arayüz tasarımı yapmaktan daha çok kullanıcının site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. Bu etkileşimin nasıl olacağını tasarlayan kişiye de "Kullanıcı Deneyim Tasarımcısı (User Experience Designer)" denir.

UI Design Nedir ?
Kullanıcı arayüz tasarımına (User Interface Design) kısaca UI denmektedir. Herhangi bir programlama bilgisine sahip olmayan kullanıcıların da bilgisayar programları ve komutları içeren makineleri kullanabilmelerini mümkün kılmak için geliştirilen görsel, dokunsal veya işitsel kumanda ekran/araçlarının tümü.

Wireframe Nedir ?
Wireframe, tasarımın basitleştirilmiş halidir. Üç amacı vardır. Projenin temel öğelerinin (1) sayfa üzerinde nerede(2) ve nasıl(3) bir şekilde gösterileceğine karar verilir. Tel kafes çizimler çok basittir ve çoğu zaman çizmek için bir programa bile ihtiyaç duymadan sadece bir kalem kağıt kullanılarak kafes çizim gerçekleştirilebilir.

Prototip Nedir ?
Prototipler hem görsel hem de kullanıcı deneyimi açısından son ürüne çok yakın öğelerdir. Prototip vasıtasıyla kullanıcı deneyimi gösterilmeye çalışılır ve uygulama geliştirilmesi tamamlanmadan önce olası hatalar gözlemlenir.

Flowchart Nedir ?
Flowchart (Akış Şeması), mobil uygulamanın içindeki ekranlar arasındaki geçişleri, hangi ekrandan hangi ekrana geçileceğini ve uygulama içindeki diğer navigasyonel fikirlerin tasarım süreci başlamadan önce görsel olarak düzenlenmesidir. Kısaca bir içerik planlama şemasıdır ve tasarım süreci boyunca belgelenmiş olması önemlidir. Böylece, hangi ekranların tasarlanacağı sürecin başından itibaren belirlenmiş olur.

Unity 3D Nedir ?
Unity 3D, Unity Technologies şirketi tarafından geliştirilmiş ücretli bir oyun motorudur. İçerisinde programlama dilleri kullanılarak tanımlanan fonksiyonlar sayesinde 3 boyutlu manipülasyon ve simülasyon sağlanmaktadır. Unity 3D, 2 farklı betik dil yapısını (Java Script ve C#) desteklemektedir.