ödüllü fotoğraf,fotoğrafçılık,fotoğraf çekme kuralları,fotoğraf çekme teknikleri,Dan James


Ödüllü Fotoğraf İçin Sekiz Altın Kurallar

14 Aralık 2017 Perşembe

Ben, yaratıcılığınızı sınırlandırmanın onun gelişmesini teşvik ettiğine inanan biriyim.

Artı, genel olarak hayatta oldukça az ve basit bir görünüme sahip olan yönergeler de bunu destekliyor.

Sınırsız seçimin yapılmasının tam tersi.

Başlangıçta bu özgürlük bir nirvana gibi görünse de, benim için genellikle korku ve endişe ile sonuçlanıyor ve fotoğrafla birlikte, mevcut seçeneklerin büyük bir kısmı felce uğradı.

Ödüllü Fotoğraf İçin Sekiz Altın Kurallar

Son zamanlarda, fotoğrafçılığımı yönlendiren, onu akıcı tutmaya yardımcı olan ve ödüllendirici bir dizi "altın kurallar" geliştirdim ve benimsediğimi fark ettim.

Bu kademeli, çoğunlukla bilinçsiz bir süreçtir, bazen gerçekten ne olduğunu keşfetmek için tek yol.

Bu kuralları fotoğraf çekmek için beşe böldüm, sonra da bunları düzenleme, işleme ve paylaşmak için parçaladım.

Bunlar benim için çok kişisel, ama umarım onları okurken zaten yaptıklarını fark edeceksin ya da fotoğraf zevkini arttırmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorsun.

Ödüllü Fotoğraf İçin Sekiz Altın Kurallar

Fotoğraf çekmek için beş yönerge

1. Sadece bir fotoğraf makinesi alın. Son aylarda kamera setimi ciddi derecede temizledim.

Ancak bu kararı bir kez olsun evde yapmayı istiyorum, çünkü her defasında çekim yapmak zorunda kalmam gerekiyor, çünkü üç kamera veya üç lens getirdim ve hangisinin daha iyi olabileceğini seçemiyorum.

2. Kesmeyin. İnsanların neden kırptığını gerçekten anlamıyorum. Yaklaşık on yıl önce hobi niyeti ile fotoğraf çekmeye başladığımdan beri, fotoğrafı çekerken vizörde veya ekranda istediğim son kompozisyonu hazırlamaya çabalıyorum. (Vizörlü kameraları yüzde 95'e yakın K10D gibi % 100'e yakın bir oranda veya Ricoh kompaktları gibi % 100'lük bir ekranla sevmemin başka bir nedeni.)

Mahsulun reddedilmesi, kompozisyonu da yaptığım zaman daha düşünceli ve akıllı olmam gerektiği anlamına gelir. Ve düzenleme ve işleme aşamasında ayarlamak için potansiyel parametrelerin diğer bir setini ortadan kaldırır.

Ödüllü Fotoğraf İçin Sekiz Altın Kurallar

3. Taşımak için zum yapmayın. Zum lensler konusunda hala kararsızım ve onları kullandığım zaman, belli bir odak uzunluğunda ayarladım ve onlara birinci sınıf olarak davranacağım.

Son zamanlarda kullandığım iki Ricoh yakınlaştırmayı sevmemin bir nedeni, sonsuz artışlarla yakınlaştırmak yerine, 24, 28, 35, 50, 72mm gibi ayarlanmış odak uzaklıklarında duran adım yakınlaştırma işlevidir. GX100'le birlikte, özel MY ayarlarımdan birini 24 mm'ye, diğeri 28 mm'ye ayarladım, o zaman mod kadranının bükülmesiyle değiştirebileceğim iki ana lensi olan bir kameraya sahip olmak gibi.

Bazı odak uzunluklarında görünüm, his, bozulma (veya eksiklik) ve alan derinliği farklı olduğunu düşünüyorum ve bir veya iki içimi tanımak isterim. Biraz daha uzaktaki bir fotoğrafta fotoğrafa ihtiyacım olursa, ona doğru yürürüm. Eğer çok yakınımsan, bir adım geri çekilin. Yine, bu, işleri doğrudan ve basit tutmaya yardımcı olur ve en iyi çekim için daha fazla çalışmam için beni zorlar.

4. Doğa ile uğraşmayın. Birkaç yıl önce, çiçeğin yapraklarıyla süslediği sabah çiğinin, bir çiçeğin kuşkusuz güzel bir resmini gördüğümü hatırlıyorum. Fotoğrafa yorum yaptım ve fotoğrafçı nasıl çektiğini yanıtladı. Bir sprey şişesi ile dolanıp daha önce kurulu çiçekleri damlacıklarla ıslatarak resmi çekmeden önce görünümünü geliştirmişler. Ben dehşet duyuyorum!

O zaman, güzel fotoğrafların avlanmasında benim temel kurallarımdan biri olan, doğal olarak oluşan bulutları fotoğraflamak ve asla yapay olarak onu değiştirmek, taşımak veya "geliştirmek" değil olduğunun farkına vardım.

5. Gitmeden önce kameranızı ayarlayın. Bunun süper basit versiyonu "yalnızca çok temel kameraları kullanıyor olmak", bu yüzden ilk etapta kurulum için çok az şey var. Fakat daha gelişmiş bir şeyi kullanmayı seçtiğimde, çekim yapmadan önce fotoğraf makinesini seçmek ve işe koyulmak için en aza indirmek için kurmaya çalışıyorum.

Yine Ricohlar, seçenekler kombinasyonu ve bu özel "MY" kadran ayarlarıyla mükemmel. Dürüst olmak gerekirse, onları ilk kez kurduğumda, o zamandan beri hiçbir şeye dokunmadım, yani kullanımda anlamı neredeyse bir nokta yandı. Kompozisyon ve ışık gibi güzel esansları bulup yakalamaya odaklanmak için beni rahatlatıyor.

Ödüllü Fotoğraf İçin Sekiz Altın Kurallar

Fotoğrafların düzenlenmesi / işlenmesi için üç talimat

1. Fotoğraflarınızı dosyalamaya hazır olun. Neyse ki bunu bu baştan yaptım! MacBook'umda Resimler adlı bir klasör var, daha sonra film ve dijital alt klasörleri var. Bunların her birinde her kamera için bir alt klasör var. Bunların içinde her fotoğraf yürüyüşü için yyyy-mm-dd-kamera adı biçiminde bir klasör var. Örneğin "2017_12_06 RicohCX1". Bu durumda, o fotoğraftan gelen fotoğrafları kameradan çıkardım.

İşleme koyup düzenledikten sonra (aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz) o seansın en iyi fotoğraflarından oluşan bir klasöre sahibim. Flickr'a paylaştığımda Flickr adlı başka bir alt klasör oluşturup orijinal görüntünün % 50'lik bir sürümünü kopyalayacağım. Baskı yapmak zorunda kalırsam bunun % 100 imajını saklıyorum, ancak pratikte çoğu zaman % 50 sürümü de yeterince iyi olurdu.

Belli bir toplu iş (yani klasör) için gidiyorum hepsini yayınladığım zaman, bir seferde bir çift fotoğraf eğilimi eğilimindedir, daha sonra bir yıldız işareti (*) önünde olduğu için daha sonra klasör adını düzenleyin. Ardından, bitmiş tüm diğerleriyle sıralamada en üste gider ve kolayca sıralama ve paylaşımda kalan unastermased klasörleri görebilirim.

2. Düzenlemeye acımasız kalın. Şimdiye kadar yaptığım her çekimi saklamış biri değilim. Ama aynı zamanda düzenleme yapmak ister kadar acımasız değilimdir.

Son zamanlarda, filmle, 24'lü bir listeden üç veya dört fotoğrafın çok iyi bir vuruş oranı olacağını düşünebilirim derim. Sayısal olarak, çok iyi ve oldukça kapsamlı bir çift saatlik fotoğraftan 100-150 çekim yapabilirim. Ve bunlardan 10'unu paylaştığımda mükemmel bir geri dönüş, belki sadece beş düşünürdüm.

Bence daha fazla gevşekliğe sahipseniz, vasat fotoğrafların alınması ve ileride tutulması için kapıyı o kadar çok açıyor. Artı en iyi işinizi sulandırıyor.

Birisi Flickr / Instagram / ne olursa olsun akışında ve her biri muhteşem 10 görüntü söylerseniz, muhtemelen her yeni yazı için büyük beklenti ile takılman olasılığınız yüksektir.

Bir başkasında 1000 fotoğraf varsa ve bunların en iyilerinden 10 tanesi toplam 10 fotoğraflı kişi kadar etkileyiciyse, dikkat çeken fotoğraf makinenize kim daha iyi, en heyecan verici ve en değerli olanı düşünecek? Sadece kesinlikle harika 10 fotoyu paylaşan ilk kişi ve vasat bir şey yok.

(Flickr'm 4000'den fazla görüntüye sahip olduğunun farkındayım ve şimdi geri dönüp şu anda düzenledim, muhtemelen 3500 culled! Bu devam eden bir sorundur!)

Ödüllü Fotoğraf İçin Sekiz Altın Kurallar

3. Post işleme işlemini asgaride tutun . MacBook'umdaki fotoğrafları kendi klasörlerinde buldumktan sonra, LightRoom'a yükledim. Son zamanlarda, neredeyse tamamen siyah beyaz olarak çekim yaptığım için genelde tüm fotoğrafları ayarladığım basit / siyah ön ayarını uyguluyorum.

Sonra kafayı attım ve sanmıyorum ki, geçtiğim her şey iyi değil. Sevdiğim halde, pozlamayı değiştireceğim ve gerekirse kontrastlı hale getirdikten sonra JPEG olarak dışa aktarıyorum. Orijinalin RAW mı yoksa JPEG mi olduğu. Daha sonra, orijinalleri sildim - bunları yaptıklarını düşünmediğim için vermediğim orijinaller de dahil.

Bu yüzden, bu photowalk için benim klasörümde bıraktım, yalnızca en iyi fotoğraflar, işleme uygulanmış, Flickr'a ve zamana kadar paylaşmaya hazırım.

Aslında bugün sadece bunu basitleştirdim. RAW yerine JPEG çekmek için Ricoh GRD III'ümü kullanmayı denedim, +2'deki kontrastla birlikte kamera içi / çift ayarı kullandım ve üflenen vurguların önlenmesine yardımcı olmak için -0.7'deki poz telafisi kullandım. Sonra LightRoom'da yapmam gereken tek şey, aksine çok küçük bir artış oldu, daha sonra dışa aktarın. Hatta daha basit ve daha hızlıdır ve yazmak, yüklemek ve alanın dört kat daha yavaş RAW dosyaları gerekmez.

Ödüllü Fotoğraf İçin Sekiz Altın Kurallar

Ve hepsi bu kadar.

Bu temel kurallara sahip olmak bazılarına karşı çok katı ve kısıtlayıcı görünebilir.

Ama neyin işe yaradığını biliyorum ve bu tür kısıtlamalar olmaksızın muhtemelen hiç fotoğraf çekmem mümkün değil!

Fotoğrafçılık ile ne tür kurallar veya yönergeler var ve bunlar size nasıl yardımcı oldu? Lütfen aşağıdaki yorumları bize bildirin.

Kaynak: Dan James
Yorumlar
Yorum Yap