drone çekimi,kamera,drone,hasar,tahrip,dji phantom,erez marom,erimiş lav,yanardağ,drone kazası


Lav fotoğraflarını çekmek isterken drone eridi

9 Aralık 2017 Cumartesi

Şans eseri Marom için, kamerayı çevreleyen eritilmiş plastikten (ve muhtemelen çerçevelerindeki karanlık) uzak duruş hala işlevseldir.

Geçtiğimiz ay Hawaii'de iki hafta boyunca çekim yaparken, İsrail fotoğrafçısı Erez Marom'un dronu bir Icarus deneyimine sahipti. Marom, 1,500 dolarlık DJI Phantom 4 kamera dronunu lav akışlarına çok yakın uçtu ve yanlışlıkla kameranın bir bölümünü eritti. Yine de, lav yakınında harika fotoğraflar çekebildi.

Marom, Hawaii'nin Big Island'daki Kilauea yanardağının lavına ulaşmak için yaklaşık 8 km'lik bir yol yaptı. Akışlara ulaştıktan sonra Marom, gün doğumu, alacakaranlık ve günbatımı ile milli parkın dışındaki alanın hava perspektiflerini çekerek yaklaşık 3 saat geçti.

Marom çekim yaparken çerçevenin sağ tarafının yavaşça daha koyu hale geldiğini fark etti. Ancak, eve dönene kadar öyle değildi, nedenini anladı: drone kamera içindeki plastik lavların yoğun ısısından eridi.

Buna değdi," dedi Marom. Kısmen erimiş bir uçağı karşılığında Hawaii'yi büyük görüntü setiyle terk etti.

Şans eseri Marom için, kamerayı çevreleyen eritilmiş plastikten (ve muhtemelen çerçevelerindeki karanlık) uzak duruş hala işlevseldir.

Marom, PetroPixel'e verdiği demeçte, "Drone mükemmel bir şekilde kullanılabiliyor ve mükemmel uçuyor" dedi. "Kameranın erimiş haldeki plastik dışında, durumu daha önce olduğu gibi.

"Sanırım siyah plastik, tüm drone parçalarının en düşük erime noktasına sahip. Umarım DJI bazı drenajları alabilirlerse, dronumu ücretsiz olarak düzeltir."

Daha önce lava çok yakın olan ve GoPro'un yüzünü, bunların pabuçlarını ve tripodunu erittiklerini gösteren fotoğrafçıların hikayelerini paylaştık.

Marom'un fotoğrafçılığını web sitesinde, Facebook'da ve Instagram'da bulabilirsiniz.
Yorumlar
Yorum Yap